لوله کشی و تاسیسات

دلایل نشتی لوله پلیکا در ساختمان

روشهای تعمیر نشتی لوله پلیکا

میدونستی که هوم سرویز، خدمات رفع نشتی یا ترکیدگی لوله هم ارائه میده؟

لوله پولیکا یا لوله pvc یکی از پرکاربردترین لوله ها در صنعت آب و فاضلاب است و اکثر خانه برای لوله کشی فاضلاب را با استفاده از این لوله ها انجام می دهند. لوله پلیکا به خاطر هزینه کمی که دارد و همچنین مقاومت بالایی که در برابر عوامل محیطی دارد، بسیار مورد توجه واقع شده است و استفاده های زیادی دارد. گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف نشت لوله پلیکا در ساختمان را شاهد باشیم که باید سریعا برای جلوگیری از این موضوع و رفع آن اقدام کنیم. اما قبل از هرچیزی باید علت نشتی را پیدا کنیم تا بتوانیم آن را رفع کنیم و لوله را به حالت اولش برگردانیم.

در این مقاله می خواهیم در مورد دلایل نشت لوله پلیکا صحبت کنیم و بگوییم که چه چیزهایی باعث ایجاد نشتی در لوله پلیکا می شوند و چطور می توانید آنها را رفع کنید. همچنین چندین روش مختلف را برای جلوگیری از این موضوع می گوییم که با انجام آنها، دیگر با چنین مشکلی مواجه نخواهید شد.

فهرست مطالب

اگر دوست دارید در مورد دلایل نشت لوله پلیکا بیشتر بدانید و راه حل های آن را یاد بگیرید تا بتوانید خودتان مشکلات ساختمان را برطرف کنید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

چرا رفع نشتی لوله پلاستیکی اهمیت دارد؟

خیلی از افراد معمولا توجه ای به نشتی های کوچک در لوله های آب نمی کنند و این موضوع باعث می شود که در آینده با مشکلات زیادی مواجه شوند. اگر فکر می کنید که نشتی گیری لوله پلیکا اهمیتی ندارد، باید بدانید که معمولا این لوله ها برای انتقال فاضلاب به شبکه فاضلاب استفاده می شوند و فاضلاب تولید شده در خانه را به بیرون از ساختمان منتقل می کنند.

اگر لوله پلیکا دارای نشتی باشد، ممکن است که فاضلاب در حال انتقال چکه کند و روی بخش های مختلفی بریزد و این موضوع باعث ایجاد بوی بد و حتی نم گرفتگی در بخش هایی از ساختمان شود که در این صورت، کاری که با یک هزینه بسیار کم قابل انجام بود را باید با هزینه های بسیار بالایی انجام دهید.

به همین خاطر باید به محض دیدن نشتی در لوله پلیکا، آن را برطرف کرده و در جهت ترمیم آن قسمت اقدام کنید. در ادامه می خواهیم به شما دلایل نشت لوله پلیکا در ساختمان را بگوییم و برای هرکدام از این دلایل راه حلی ارائه بدهیم که در صورت نیاز خودتان بتوانید این مشکلات را برطرف کنید و سریعا به آنها رسیدگی کنید. پس همچنان با ما همراه باشید. در صورت علاقه به آموزش لوله کشی ساختمان سایر مطالب ما را نیز دنبال کنید.

بهتر است لوله کشی ساختمان را دقیق و اصولی انجام دهید تا مشکلی برای لوله های منزلتان پیش نیاید. شما می توانید لوله کشی اصولی ساختمان را به لوله کش ماهر بسپارید.

نشتی لوله پلیکا
نشتی لوله پلیکا
میدونستی که هوم سرویز، خدمات رفع نشتی یا ترکیدگی لوله هم ارائه میده؟

میدونستی که هوم سرویز، خدمات رفع نشتی یا ترکیدگی لوله هم ارائه میده؟

دلایل نشتی لوله پلیکا در ساختمان

موارد زیر، جزو اصلی ترین دلایل نشت لوله پلیکا در ساختمان هستند. همچنین در صورت نیاز می توانید از مطلب رفع نم و نشتی سقف در بازندگی هم بهره مند شوید.

1- نشتی لوله پلیکا به علت مدفون شدن لوله با خاک دارای سنگریزه:

یکی از دلایل نشت لوله پلیکا که معمولا باعث ایجاد مشکل می شود، این است که خیلی از افراد لوله پلیکا را با خاک هایی که دارای سنگریزه هستند مدفون می کنند و این موضوع باعث می شود که لوله پلیکا با سنگ ریزه خراشیده و شکسته شود و در آینده در آن نشتی ایجاد شود.

به همین خاطر است که معمولا باید بعد از لوله کشی، روی آن را با چیزی بپوشانید و سپس خاک بریزید تا در صورت سنگریزه دار بودن خاک، مشکلی برای لوله ها ایجاد نشود. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، توصیه می کنیم که پس از ترمیم لوله ها و نشتی گیری آنها، با استفاده از وسایلی مانند کیسه های کنفی، ابتدا روی لوله ها را بپوشانید و سپس روی آنها را با خاک بپوشانید.

2- تحت فشار قرار دادن برنجی ها:

گاهی اوقات هنگام لوله کشی ممکن است که سایز لوله ها و تبدیل ها دقیقا به هم نخورد و این موضوع باعث شود که لوله کش با فشار لوله ها را به هم متصل کند. شاید در ابتدا این موضوع مشکلی ایجاد نکند، اما در آینده قطعا باعث ایجاد نشتی در لوله پلیکا خواهد شد و شما را به دردسر می اندازد.

به همین خاطر است که معمولا دلایل نشت لوله پلیکا محل های اتصال آن به لوله های دیگر است. برای رفع این مشکل توصیه می کنیم که تا حد امکان لوله ها را کاملا متناسب با هم انتخاب کنید و سایز آنها را به صورتی در نظر بگیرید که با هم هماهنگی کامل داشته باشند و در غیر این صورت، حتما آنها را به خوبی آب بندی کنید تا دچار نشتی نشوند.

3- وارد شدن فشار به لوله:

گاهی اوقات ممکن است لوله فاضلاب در مکان هایی مانند کف پارکینگ قرار داده شود و روی آن به خوبی خاک ریخته نشود و لوله کمی مشخص باشد. گاهی اوقات عبور ماشین از روی لوله های این چنینی یا پارک کردن ماشین روی آنها، باعث می شود که لوله پلیکا فشار زیادی را تحمل کند و این موضوع به باز شدن اتصالات و ایجاد نشتی در لوله منجر می شود.

به همین خاطر توصیه می کنیم که اگر در چنین مکان هایی لوله پلیکا را قرار می دهید، حتما آن را به صورت بپوشانید که فشاری را تحمل نکند و هرگز خودروی خودتان را روی لوله قرار ندهید چون این کار باعث ایجاد نشتی می شود و می تواند حسابی شما را به دردسر بیندازد.

یخ زدگی لوله پلیکا
یخ زدگی لوله پلیکا

4- نشتی لوله پلیکا به علت یخ زدگی:

لوله های پلاستیک مانند لوله پلیکا نسبت به لوله های فلزی، مقاومت بیشتری در برابر یخ زدگی و سرما دارند، اما باز هم نمی توان به صورت کامل آنها را از سرما محافظت کرد و این موضوع باعث می شود که یکی از دلایل نشت لوله پلیکا یخ زدگی آنها باشد.

برای اینکه بتوانید لوله ها را در برابر سرما بیشتر محافظت کنید، بهتر است که آنها را با استفاده از کیسه های کنفی بپوشانید تا بتوانید از یخ زدن و ورود سرما به آنها جلوگیری کنید و به بهترین شکل ممکن از آنها در برابر سرما محافظت کنید.

گاهی اوقات در روزهای سرد ریختن آب گرم روی لوله ها نیز کمک می کند که از یخ زدگی آنها جلوگیری کنید و بتوانید از آنها در برابر سرمای شدید محافظت کنید.

5- شکننده بودن لوله:

یکی از دلایل نشت لوله پلیکا این است که لوله ها در زیر حرارت خورشید قرار می گیرند و حالتی شکننده پیدا می کنند. بودن در زیر نور خورشید باعث می شود که لوله حالت منعطف خودش را از دست بدهد و حالتی بسیار خشک و شکننده پیدا کند و بر اثر کوچکترین ضربات شکسته شود.

برای جلوگیری از این مشکل، می توانید لوله ها را در جایی قرار دهید که در زیر نور مستقیم آفتاب نباشند و خشک نشوند، همچنین قراردادن سایه بان یا قرار دادن لوله ها در زیر خاک با رعایت اصول ایمنی به جلوگیری از این مشکل کمک می کند.

اتصال نادرست لوله پلیکا
اتصال نادرست لوله پلیکا

6- اتصال نادرست از مهم ترین دلایل نشتی لوله پلیکا:

گاهی اوقات لوله کش هنگام لوله کشی، ممکن است به خوبی لوله پلیکا را گرم نکند و گرم نشدن لوله پلیکا به اندازه کافی و اتصال آن با زور زدن، باعث می شود که لوله در محل اتصال ترک بردارد و همین موضوع در آینده باعث ایجاد نشتی در لوله پلیکا خواهد شد.

برای اینکه از این حالت جلوگیری کنید، نیاز است که با حوصله کار لوله کشی را انجام دهید و لوله پلیکا را به اندازه کافی گرم کنید تا بتوانید اتصال آن را به خوبی انجام دهید و مشکلی برای لوله ایجاد نشود.

7- نشتی لوله پلیکا به علت خوب نبودن جنس لوله:

لوله پلیکا هم مانند تمام جنس های دیگر موجود در بازار، ممکن است جنس های خوب و بد زیادی داشته باشد و به همین خاطر باید هنگام خرید لوله دقت کنید که جنس آن کاملا مناسب باشد و زدگی و ترکی روی آن وجود نداشته باشد.

گاهی اوقات ممکن است هنگام خرید لوله پلیکا، متوجه شوید که اختلاف قیمت زیادی بین لوله ها وجود دارد و فکر کنید که این اختلاف قیمت چیز مهمی نیست، اما خیلی اوقات شرکت های معتبر ساخت لوله قیمت بالاتری دارند؛ اما به همان اندازه کیفیت بهتری را نیز ارائه می دهند و با استفاده از آن لوله ها، خیال شما سالها از بابت دلایل نشت لوله پلیکا راحت خواهد بود.

اما با استفاده از لوله های ارزان تر و بی کیفیت تر که توسط شرکت های بی نام و نشان تولید می شوند، ممکن است ابتدای کار مشکلی وجود نداشته باشد، اما بعد از اینکه در ساختمان خودتان ساکن شدید و شروع به استفاده از امکانات مختلف کردید، متوجه می شوید که کم کم نشتی های ساختمان شروع می شوند و نیاز به نشتی گیری خواهید داشت.

پس سعی کنید که هنگام خرید لوله پلیکا به خوبی لوله ها را بررسی کنید و در مورد آنها تحقیق کنید تا بتوانید بهترین جنس را انتخاب کنید و اگر هم در این زمینه خودتان اطلاعات کافی ندارید، حتما از یک فرد با تجربه و ماهر برای این موضوع کمک بگیرید.

لوله کشی ساختمان
لوله کشی ساختمان

جمع بندی

در این مقاله در مورد دلایل نشت لوله پلیکا صحبت کردیم و گفتیم که چه عواملی می توانند باعث ایجاد نشتی در لوله پلیکا شوند و چرا نشتی گیری لوله پلیکا اهمیت بسیار زیادی دارد و توجه نکردن به آن باعث ایجاد مشکلات زیادی برایتان خواهد شد.

همچنین با هم دلایل نشت لوله پلیکا را بررسی کردیم و گفتیم که هر کدام از این دلایل چرا اتفاق می افتند و چطور می توانید از اتفاق افتادن آنها جلوگیری کنید تا مشکلی برای لوله کشی فاضلاب شما ایجاد نشود.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که بتوانید در مورد دلایل نشت لوله پلیکا اطلاعات خوبی کسب کنید و به بهترین شکل از این موضوع جلوگیری کنید تا مشکلی برای ساختمان شما ایجاد نشود. همچنین از خدمات رفع نشتی لوله تهران، لوله کش ماهر کرج، تعمیر لوله کشی ساختمان رشت، خدمات لوله کشی آب ساختمان اصفهان و شیراز بهره مند شوید.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات رفع نشتی یا ترکیدگی لوله هم ارائه میده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا