نظافت و پذیرایی

اصول نظافت ساختمان مسکونی

میدونستی که هوم سرویز، خدمات نظافت راه پله و مشاعات هم ارائه میده؟
با افزایش ارتفاع ساختمان‌های امروزی بحث نظافت ساختمان‌های مسکونی یکی از مسائل بسیار پر اهمیت می باشد. یکی از عوامل دوام و پایداری یک ساختمان نگهداری اصولی از آن می‌باشد. در ساختمان‌های مسکونی مکان‌های مشاع مانند راه‌پله‌ها یکی از مسیر‌های پرتردد در ساختمان به حساب می‌آیند. به همین خاظر شما می‌توانید خدمات نظافت راه‌پله و مشاعات ساختمان مسکونی خود را به هوم سرویز بسپارید. همچنین شما می‌توانید برای نظافت منزل دوره‌ای خود از خدمات تیم نظافت هوم بهره‌مند شوید.

نظافت ساختمان مسکونی (آپارتمان):

هیچ‌گاه نگذارید کیفیت ساختمان مسکونیتان (آپارتمان) با سرمایه‌گذاری نکردن بر روی نظافت و ضدعفونی آن کاهش پیدا کند. نگهداری و نظافت ساختمان مسکونی تهران بسیار در بهره‌وری و عمر ساختمان تاثیر گذار است. محل‌های مشاع در ساختمان بسیار در معرض رفت و آمد افراد می‌باشند. این رفت و آمد سنگین می‌تواند سبب کثیفی ورودی، لابی، اسانسور راه پله و… بشود. شما احتیاج به یک برنامه نظافتچی ساختمان کرج دارید تا دوام و ماندگاری ساختمانتان را بالا ببرید. معمولا دستمزد نظافتچی زن بیشتر از نظافتچی مرد است.

نظافت ساختمان مسکونی (آپارتمان)
نظافت ساختمان مسکونی (آپارتمان)
میدونستی که هوم سرویز، خدمات نظافت راه پله و مشاعات هم ارائه میده؟

مکان‌های مشاع در ساختمان مسکونی که تمیز بودن آنها همیشه ضروری است:

مکان‌های پر رفت و آمد در ساختمان مسکونی (آپارتمان) همیشه برای ساکنین در معرض دید هستند. ورودی لابی، پارکینگ، آسانسور، راه‌پله، حیاط، از جمله این مکان‌ها می‌باشند. تمیز بودن اصولی این مکان‌ها سهم بزرگی در ماندگاری و نو بودن ساختمان مسکونی دارد. هنگامی که افراد در این مکان‌ها چه ساکنین و یا چه مهمان‌ها قدم می‌گذارند می‌توانند خاک یا کثیفی را همراه با کفش خود به آن جا بیاورند. شست و شوی مداوم این مکان‌ها (مخصوصا در فصل زمستان) طبق یک برنامه نظافت هفتگی معین می‌توانند لذت استفاده از این بخش‌های ساختمان را دو چندان کند.

روش صحیح نظافت و کفسابی پارکینگ چگونه است؟

وسایل مورد نیاز برای نظافت ساختمان مسکونی:

مهم‌ترین وسایلی که برای انجام کار مورد نیاز است؛ تی، جارو، روزنامه باطله، شیشه شور، دستمال چند منظوره هستند.

تیم نظافت هنگام کار باید همیشه نسبت به تمیز بودن دستمال و آبی که مصرف می‌کنند اطلاع داشته باشند.
وسایل مورد نیاز برای نظافت ساختمان مسکونی
گروه نظافت باید وسایلی از قبیل تی, سطل آب، مواد شوینده و دستمال حتما همراه خود داشته باشند.

نظافت کف و فرش در ساختمان مسکونی:

کثیفی کف ساختمان و فرش (در بعضی از لابی‌ها) اجتناب‌ناپذیر است. اما به هر حال راه رفتن با کفش کثیف و چسبناک بر روی آن‌ها کاری غیرقابل قبول می‌باشد. اگر کف و فرش ساختمان‌ها به همان شکل کثیف بماند، در دراز مدت بسیار سریع‌تر امکان خرابی آنها وجود دارد و باید تعویض شوند. همچنین این اتفاق هزینه بیشتری را نیز برای ساکنین آن ساختمان در پی دارد. کف نیاز به واکس و پولیش دارد تا تمام لکه‌های روی آن از بین بروند. فرش‌ها نیز به مواد شست و شو و جارو برقی نیاز دارند. به کارگیری خدمات نظافت ساختمان اصفهان می‌تواند لبخند رضایت را نیز برای مستاجران تازه در نگاه اول ایجاد کند.

نظافت شیشه ساختمان مسکونی:

شاید از هر ساکنی در ساختمان توقع دارید که شیشه‌های خانه خود را با استفاده از مواد شوینده ساده تمیز نگه دارند. اما توجه به تمیز نگه داشتن بیرون شیشه‌ها نیز امری ضروری است. شیشه‌ها معمولا به خاطر تغییرات فصلی و دما به مرور کثیف می‌شوند. آن‌ها باید به صورت تخصصی هر سال حداقل دوبار تمیز شوند. باید با استفاده از یک دستمال نم دار داخل و خارج چارچوب شیشه را کامل تمیز کرد. همچنین در صورت وجود لکه یا رنگ باید آن را با یک تیغ برداشت و سپس دستمال کشید. تمیزی شیشه‌ها سبب تامین نور کافی مورد نیاز فضاها مانند مکان های مشاع در ساختمان مسکونی را می‌شوند. وجود نور کافی هم نیاز به استفاده از چراغ‌های متعدد را از بین می‌برد و هم به جو داخل ساختمان مسکونی یک پاکیزگی و احساس خوبی می‌بخشد.

هزینه نظافت راه پله و مشاعات چقدر است؟
نظافت شیشه ساختمان مسکونی
نظافت شیشه ساختمان نما را زیباتر نشان می‌دهد

انواع قسمت‌های ساختمان مسکونی:

نظافت لابی:

لابی معمولا در مجتمع‌ها و ساختمان‌های بزرگ قابل مشاهده هستند. این قسمت بعد از ورودی اولین برقراری ارتباط بین فرد و فضای داخلی آن ساختمان است. نظافت این مکان بسیار می‌تواند در قضاوت کل ساختمان تاثیر گذار باشد. لابی ساختمان‌ها همیشه باید برای یک خوش آمد گویی لذت بخش به افراد در تمیز‌ترین وضعیت خود باشند. این مکان باید کاملا با مواد شوینده شسته شود و سپس کف آن را تی کشید.

نظافت راه‌پله:

راه‌پله‌ی ساختمان‌های دارای آسانسور معمولا نسبت به ساختمان‌های بدون آسانسور کمتر استفاده و نیز دیرتر کثیف و خاکی می‌شوند. معمولا هفته‌ای یکبار یا نهایت ماهی یکبار برای نظافت آن‌ها کافی است. ولی تمیز کردن ورودی درب واحد‌ها، شست و شوی پادری و پاگرد هر طبقه جزوی از وظایف خدمات نظافت آپارتمان رشت می‌باشد. کف راه‌پله‌ها، قرنیزهای روی دیوار، کلید و پریزهای موجود در مسیر راه‌پله نیز باید کاملا تمیز شوند.

  • ابتدا باید تمام پله‌ها از بالاترین به پایین‌ترین به صورت خشک جارو زده شود تا خاک و گرد و غبار کامل برداشته شود.
  • بوسیله یک جارویی دستی یا فرچه خاک را جمع کرده و در صورت افزایش، آشغال آن‌ها را با خاک انداز یا جارو برقی می‌توان جمع کرد.
  • برای از بین بردن لکه‌ها بر روی کف یا دیوار نیز از سفید کننده‌های مخصوص یا دیگر مواد شوینده می‌توان استفاده نمود.
  • مرحله بعد شست و شویی کف راه‌پله‌ها با آب و کف و مواد شوینده است. اگر امکان استفاده از آب وجود نداشت می‌توان با دستمال کف و مواد شوینده را پاک کرد.
  • پس از شست و شو راه‌پله باید بوسیله جارو یا یک دستمال تمیز کف آن را خشک کرد.
نظافت راه‌پله
راه پله‌ها جزو مکان‌های پر تردد در ساختمان هستند

تمیز کردن نرده‌های راه پله معمولا دو بار در ماه نیاز است. برای نظافت آن هم کافی است فقط از یک دستمال مرطوب استفاده شود. بعد از تمیز کردن برای جلوگیری از کپک‌زدن نرده‌ها باید آن‌ها را با دستمالی خشک کنیم. همچنین باید مراقب بود تا آب و مواد شوینده به درون خانه‌ها نفوذ نکند. به گل‌ها و وسایل تزیینی در راه پله‌ها آسیبی نرسد. بهتر است از مواد شوینده خوشبو نیز برای نظافت ساختمان‌های مسکونی استفاده شود.

نظافت پارکینگ:

نظافت پارکینگ ساختمان مسکونی که جزوی از وظایف خدمات نظافت می‌باشد، که به همکاری ساکنین برای انجام آن نیاز است. این قسمت از ساختمان مسکونی به دلیل تردد وسایل نقلیه علاوه بر افراد در معرض کثیفی بیشتری قرار دارد. برای تمیز کردن پارکینگ باید تمام وسیله‌های نقلیه از آن بیرون برده شود. چنانچه لکه روغنی بر روی کف پارکینگ ریخته شده باشد با مقداری نمک و مواد ضدعفونی‌کننده می‌توان آن را تمیز کرد. این قسمت از ساختمان حتما باید بعد از شست و شو خشک شود. مرطوب بودن کف پارکینگ به هنگام تردد وسایل نقلیه می تواند باعث بوجود آمدن گل و کثیفی بیشتر روی کف پارکینگ شود. اگر دیوارهای پارکینگ از جنس مواد قابل شست و شو مانند سرامیک و… نبود نباید با آب شسته شوند. این کار باعث ترک خوردن و  به مرور زمان پوسیدگی و خرابی دیوار می‌شود.

نظافت پارکینگ
پارکینگ بیشترین مقدار تردد، هم وسیله نقلیه و هم اشخاص را دارد.

نظافت آسانسور:

این بخش نیز جزوی از وظایف خدمات نظافت ساختمان می‌باشد. داخل و خارج کابین آسانسور کاملا در معرض چرک و کثیفی قرار دارد و احتیاج به توجه و نظافت بیشتری نسبت به سایر قسمت‌ها دارد. می‌توان برای تمیز و براق کردن شیشه‌ها، کلیدهای آسانسور از دستمال‌های میکرو و چند منظوره استفاده کرد. آسانسور به دلیل بسته بودن فضای داخل آنم خیلی مهم است که بوی ندهد. باید از  مواد شوینده‌ای استفاده کرد که افراد استفاده کننده از آسانسور نسبت به این بو اذیت نشوند.

میدونستی که هوم سرویز، خدمات نظافت راه پله و مشاعات هم ارائه میده؟

نظافت حیاط:

نظافت حیاط یکی از قسمت‌های ساختمان مسکونی است که در فصول مختلف متفاوت می‌باشد. در فصل پاییز نظافت حیاط به توجه بیشتری نیاز دارد و نیروهای متخصص شرکت باید نسبت به هرس کردن و سم‌پاشی گیاهان و درختان اقدام کنند. جاروی حیاط از برگ‌های ریخته شده و شاخه‌ها نیز باید توسط تیم نظافت انجام بشود.

برف‌روبی پشت بام:

یکی از اقداماتی که هر ساله با شروع فصل زمستان و بارش برف باید انجام شود برف‌روبی پشت بام است. از دیگر خدمات هر ساله نیز همین کار می‌باشد.

زمان مناسب برای نظافت ساختمان مسکونی:

بیشتر ساکنین ساختمان‌ها روزهای تعطیل مانند جمعه را برای تمیزکاری انتخاب می‌کنند. اما بهترین روز برای پاکسازی روزهای کاری است تا ساختمان مخصوصا پارکینگ خلوت باشد و کار نیروی نظافت را راحت‌تر کند.

در هنگام نظافت ساختمان مسکونی باید به یک سری نکات حتما توجه کرد:

  • نباید هنگام شست و شو از آب بیش از اندازه استفاده نمود و حتما باید در مصرف آب صرفه جویی کرد.
  • در هنگام شست و شو تیم نظافت باید مراقب وسایل نقلیه و دیگز وسایل موجود در ساختمان باشند
  • در هنگام نظافت مراقب خیس شدن وسایل و تجهیزات برقی در ساختمان مسکونی باشند
  • از جمع شدن آب در یک نقطه از ساختمان مسکونی پرهیز کنند
  • از مواد شوینده سمی و خطرناک برای نظافت استفاده نشود
میدونستی که هوم سرویز، خدمات نظافت راه پله و مشاعات هم ارائه میده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا